Neden Almanca Öğrenmeli?

Almanca öğrenmek için birçok sebep var!

  • Almanca, 125 milyon kişinin anadili ve ikinci dili olarak, dünya çapındaki en önemli dillerden biri. Avrupa’da 101 milyon kişinin anadili Almanca, AB kuruluşlarında İngilizce’den sonra Fransızca ile kullanılan en önemli “çalışma dilidir.”
  • Almanya Türkiye’nin en önemli ticaret ortağıdır. Türkiye’de 1.000’den fazla Alman şirketi bulunmaktadır ve her yıl 3 milyonu aşkın Alman turist Türkiye’yi ziyaret etmektedir. Almanca bilgisi iş piyasasında büyük avantaj sağlamaktadır.
  • Almanya, yüksek öğrenim açısından cazip bir ülkedir. Almanca bilgisi yüksek öğrenim imkanlarının tüm yelpazesinden yararlanmayı mümkün kılmaktadır.
  • Almanya ile Türkiye arasında Almanya’da yaşayan Türk göçmenler ve Türkiye’ye yerleşen Almanlar sebebiyle çok sayıda özel bağlar bulunmaktadır. Almanca bilgisi, bir arada yaşamayı kolaylaştırmaktadır.
  • Yabancı dil bilgisi kültürel, fikirsel ve mesleki ufku genişletir ve farklı kültürlere karşı hoşgörüyü arttırır. Çok dillilik sadece Avrupa Birliği’nin genişlemesi açısından değil, her anlamda bir avantaj sağlamaktadır.

Almanca’nın Dünyadaki Önemi;

Türkiye’nin Almanya ile uzun yıllara dayanan ticari ve sosyal ilişkileri mevcuttur. Dünyada yaklaşık 120 milyon insan (Almanya, Avusturya, Lüxemburg, İsviçre, Lichtenstein, Belçika’nın bazı bölgeleri, Kuzey İtalya ve Doğu Fransa) Almanca konuşmaktadır. Almanca, ekonomisi güçlü ülkeler tarafından konuşulan bir dildir. Özellikle beşerî bilimlerde Almancanın önemi büyüktür. Orta ve Doğru Avrupa ekonomisinde ise kilit dil Almancadır.

Turizm alanında Almanca olmazsa olmaz dillerden biridir. Ülkemize her yıl en çok turist Almanya’dan gelmektedir. Özellikle Antalya, Akdeniz ve Antakya bölgelerinde çalışmak isteyenlerin Almanca bilmesi işverenler tarafından istenmektedir.

Günümüzde Almancanın öneminden bahsetmeden önce Almancanın bilim, sanat, siyaset ekonomi, medya ve internetteki önemine bakmamız gerekmektedir. Almancanın konuşulduğu veya yabancı dil olarak okutulduğu ülkelerin ekonomik gücü, teknolojik gelişmelerdeki, eğitim ve turizm alanındaki rolü Almanca bilinmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Almanca yedi ülkede resmi dil olarak konuşulmaktadır.

Almanya (82 milyon kişi)

Avusturya, Lichtenstein, İsviçre (4 resmi dil)

Lüxenburg (3 resmi dil)

Belçika (doğusunda yer alan küçük bölgeler)

İtalya  (Güney Tirol ve Bolzano )

Bunun dışında Almanca, ekonomisi güçlü olan birçok ülkede birinci ve ikinci yabancı dil olarak okutulmaktadır.

Almanca yaklaşık 120 ülkede devlet okullarında veya özel okullarda okutulmaktadır. Dünya’da yaklaşık 123 tane Alman okulu var ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Birçok ülkede Almanca Öğretmenliği ve Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü sayısı sürekli artış göstermektedir.

Almanca’nın diller üzerindeki ekonomik gücünden bahsetmiştik, bunu tekrar vurgulamak gerekirse; Dünyada konuşulan dillere baktığımızda ülkelerin ekonomik gücü ile Almanca’nın dünyadaki konuşma dağılımı birbirine orantılıdır. Bir ülke ekonomik olarak ne kadar güçlü ise Almanca o kadar yaygın konuşulmakta ve öğretilmektedir. Yurt dışında bulunan Alman şirketler ve Alman şirketler ile iş birliği yapan yabancı şirketler çalışanlarının Almanca konuşabilmesine önem vermektedir. Çalışanlarda İngilizce’nin yanında Almanca bilgisi de tercih edilmekte veya şirket içi eğitimlerle Almanca öğretilmektedir.

Yorum Ekle

E-mail adresiniz gizli tutulacaktır. Doldurulması gerekli alanlar yıldız ile işaretlenmiştir.