İyi Bir Almanca Dil Kursu Nasıl Olmalı?

Günümüzün en popüler konularından biri kuşkusuz ki “Almanca Öğrenmek”.  Özellikle pandemiden sonra online Almanca eğitiminin sunduğu imkanlar sayesinde yetişkinler Almanca öğrenme planlarını ötelemeye gerek duymadı, aksine bu süreci durumdan istifade edip daha da hızlandırdı. Tabi ki bu süreçte herkes iyi bir Almanca dil kursu arayışına girdi.

Almanca öğrenmek isteyenlerin büyük çoğunluğunu uluslararası geçerliği olan sertifika sınavlarına (Telc, Goethe, TestDaf, ÖSD gibi) hazırlanmakta olan öğrenci grubu oluşturmakta. Peki Almanca öğrenmek isteyen ve bir kursa katılıp sertifika almak isteyen öğrencilerimiz hedefleri için uygun dil kursunu araştırırken nelere dikkat etmeli?

Öncelikle öğrencinin sadece “kurs” ya da adı bilinen, tanınmış “kurumsal bir Almanca dil kursu” değil “iyi öğretmen” araması gerekir. Öğretmenin mezun olduğu bölüm, sektördeki tecrübesi, mesleğine duyduğu ilgi gibi göz önünde tutulması gereken birçok faktör var. Elbette öğrenci Almanca kursu hakkında tüm bu kriterleri değerlendirebilecek veriye ulaşamayabilir. Ama elinden geldiğince kurumun öğretmenleri hakkında referans alması gereklidir. Çok iyi bilinen bir kurumda verimsiz bir Almanca kur süresi doldurmak hem zamanın ve maddi olanakların boşa harcanması hem de Almanca öğrenmek için duyulan hevesin negatif yaşantılar sonucu yitirilmesi anlamına gelebilir.

Öte yandan kursun sistemi titizce araştırılmalı; örneğin Almanca kursu kur bitiminde seviye tespit sınavı yapıyor mu? Sınıfın dinamikleri mümkün olduğunca değerlendirilip sınıf düzenleri bu dinamikleri bozmayacak şekilde düzenlenebiliyor mu? Kurs sınıfları kaç kişi? Şunu unutmayalım, öğretmen yetkin olabilir ama sistemin içerisinde “çaresizlik” var ise öğretmenin yapabilecekleri elbette sınırlıdır.

Konu Almanca kur fiyatlarına gelince durum son günlerde hayli çetrefil bir hal aldı. Öğrencilerin Almanca kurs fiyatlarını karşılaştırırken sadece ödeyecekleri ücret karşılığında alacakları toplam Almanca kur süresini değil, maksimum sınıf mevcudunu ve kendilerine düşecek birebir çalışabilme süresini de hesaba katmalılar. Çok uygun fiyatlı veya adından ötürü cazip gelen bir Almanca kursunun genel beklentileri, sınıfın kalabalık olmasından ötürü karşılayamaması çok muhtemeldir.

Almanca özel ders almak isteyen öğrencilerimizin de aynı şekilde kurumu değil öğretmeni araştırması son derece önemlidir. Kurumun sağlayamadığı esneklikleri Almanca özel ders öğretmeninin kendi inisiyatifi ile sağlayabileceği unutulmalıdır. Özel ders, öğrencinin bir nevi öğrenci koçluğu eşliğinde aldığı bir öğretim yöntemidir. Bu yöntem kuruma özel değil, öğretmenin kendi yetkinliği sayesinde izlenebilecek bir yöntemdir ve hedefe ulaşmadaki en önemli unsurlardan biridir.

Almanca Özel Ders

Almanca Özel Ders

    Başka diller öğrenmek her insanın ihtiyaç duyduğu olaylardan biridir. Yeni dil öğrenmek insanlara birçok avantaj sağlayarak hayatlarına yön verir. Bu avantajların başında yeni iş olanakları gelmektedir. Almanca özel ders alarak sizler de yeni iş olanaklarına sahip...

Almanca Dil Kursu

Almanca Dil Kursu

     Dünya üzerinde her ülkenin kendine özgü lisanı bulunmaktadır. Bazı ülkelerde durum biraz daha farklı şekilde karşımıza çıkar. Ortak şekilde kullanılan diller sayesinde toplu kullanımın bulunduğu durumlar görülür. Dünya üzerinde en yaygın dillerin başında...

Almanca Kursları

Almanca Kursları

    Ülkeler içerisinde farklı lisanlar konuşulur. Değişik ve çesitli diller bilmek bireylerin hayatını ilerleten ve geliştiren temel unsurlardan biridir. Günümüzde yabancı dil bilmek lüksten ziyade gereklilik haline gelmiştir. İşe girerken veya kariyer odaklı hareket...

Online Almanca Kursları

Online Almanca Kursları

    Yabancı dil öğrenmek eski dönemde nitelik olarak sayılırken günümüzde zorundalık haline gelmistir. İş hayatında ve kariyer ilerlemesinde yabancı dil bilmeyen insana vasıfsız gözüyle bakılmaktadır. Bu nedenle yeni lisan öğrenmek hayat içerisinde yapılması gereken...