İyi Bir Almanca Dil Kursu Nasıl Olmalı?

Günümüzün en popüler konularından biri kuşkusuz ki “Almanca Öğrenmek”.  Özellikle pandemiden sonra online Almanca eğitiminin sunduğu imkanlar sayesinde yetişkinler Almanca öğrenme planlarını ötelemeye gerek duymadı, aksine bu süreci durumdan istifade edip daha da hızlandırdı. Tabi ki bu süreçte herkes iyi bir Almanca dil kursu arayışına girdi.

Almanca öğrenmek isteyenlerin büyük çoğunluğunu uluslararası geçerliği olan sertifika sınavlarına (Telc, Goethe, TestDaf, ÖSD gibi) hazırlanmakta olan öğrenci grubu oluşturmakta. Peki Almanca öğrenmek isteyen ve bir kursa katılıp sertifika almak isteyen öğrencilerimiz hedefleri için uygun dil kursunu araştırırken nelere dikkat etmeli?

Öncelikle öğrencinin sadece “kurs” ya da adı bilinen, tanınmış “kurumsal bir Almanca dil kursu” değil “iyi öğretmen” araması gerekir. Öğretmenin mezun olduğu bölüm, sektördeki tecrübesi, mesleğine duyduğu ilgi gibi göz önünde tutulması gereken birçok faktör var. Elbette öğrenci Almanca kursu hakkında tüm bu kriterleri değerlendirebilecek veriye ulaşamayabilir. Ama elinden geldiğince kurumun öğretmenleri hakkında referans alması gereklidir. Çok iyi bilinen bir kurumda verimsiz bir Almanca kur süresi doldurmak hem zamanın ve maddi olanakların boşa harcanması hem de Almanca öğrenmek için duyulan hevesin negatif yaşantılar sonucu yitirilmesi anlamına gelebilir.

Öte yandan kursun sistemi titizce araştırılmalı; örneğin Almanca kursu kur bitiminde seviye tespit sınavı yapıyor mu? Sınıfın dinamikleri mümkün olduğunca değerlendirilip sınıf düzenleri bu dinamikleri bozmayacak şekilde düzenlenebiliyor mu? Kurs sınıfları kaç kişi? Şunu unutmayalım, öğretmen yetkin olabilir ama sistemin içerisinde “çaresizlik” var ise öğretmenin yapabilecekleri elbette sınırlıdır.

Konu Almanca kur fiyatlarına gelince durum son günlerde hayli çetrefil bir hal aldı. Öğrencilerin Almanca kurs fiyatlarını karşılaştırırken sadece ödeyecekleri ücret karşılığında alacakları toplam Almanca kur süresini değil, maksimum sınıf mevcudunu ve kendilerine düşecek birebir çalışabilme süresini de hesaba katmalılar. Çok uygun fiyatlı veya adından ötürü cazip gelen bir Almanca kursunun genel beklentileri, sınıfın kalabalık olmasından ötürü karşılayamaması çok muhtemeldir.

Almanca özel ders almak isteyen öğrencilerimizin de aynı şekilde kurumu değil öğretmeni araştırması son derece önemlidir. Kurumun sağlayamadığı esneklikleri Almanca özel ders öğretmeninin kendi inisiyatifi ile sağlayabileceği unutulmalıdır. Özel ders, öğrencinin bir nevi öğrenci koçluğu eşliğinde aldığı bir öğretim yöntemidir. Bu yöntem kuruma özel değil, öğretmenin kendi yetkinliği sayesinde izlenebilecek bir yöntemdir ve hedefe ulaşmadaki en önemli unsurlardan biridir.

Almanca Konuşma Kulübü

Almanca Konuşma Kulübü

Almanca konuşma kulübü, dil öğrenen kişilerin pratik yapmasını sağlamak, konuşma kalıplarını doğal akışta öğrenmesine öncü olmak, öğrenilmiş bilgilerin pekiştirilmesine zemin hazırlamak amacıyla geliştirilmiş bir çeşit eğitim programdır. Öğrenciler konuşma kulüplerine...

Almanca Dil Kursu

Almanca Dil Kursu

Aile birleşimi, lisans – master – doktora eğitimi, iş ya da tamamen turistik amacıyla Almanca öğrenmek isteyenler endişeli bir sürece adım atıyor. Çünkü yıllardır zihinlerde “Almanca zor bir dil” düşüncesi yer edinmiştir. Öğrenmeye çalışıp da öğrenemeyenlerin de...

Online Almanca Kursu

Online Almanca Kursu

Online Almanca kursu pandemi dönemi ile birlikte oldukça popüler hale geldi ve öğrencilerin öncelikli kurs tercihleri arasına girdi. Telefon, tablet, bilgisayar üçlüsüyle her an her yerde hiçbir engelle karşılaşmadan sadece internetin gerekli olduğu eğitim modelinde...

Almanca Kursları

Almanca Kursları

En popüler yabancı dillerden biri Almancadır. Almanca birçok ülkede birincil ve ikincil dil olarak konuşuluyor. Almanca öğrenmek içinse en temel sebep Almanya’da yaşamak ve eğitim almaktır.  Dünyanın en kaliteli eğitim programlarına sahip ülkeler arasında yer...