Almanca’yı Çocuklar mı Yetişkinler mi Daha Hızlı Öğreniyor? Almanca Öğrenmede Yaş Faktörüne İlişkin Bazı Görüşler

Hepimiz biliyoruz ki, yabancı dilin küçük yaşlarda daha hızlı öğrenildiğine ilişkin genel bir kanı hakimdir. En azından Almanca özelinde bu genel kanıyı hiç desteklemiyor olduğumu açıkça belirtmek isterim.

Yıllar içerisinde farklı yaş gruplarında verdiğim Almanca dersleri bana şunu gösterdi. Almanca gibi derin ve zengin bir dili öğrenmekten ve bence daha da önemlisi bu dili kullanabilmekten keyif alabilmek. Ancak yetişkin gruplarda gözlemlediğim bir durum olmuştur.

Küçük yaşta Almanca öğrenmenin tek avantajı bu dilin alışkın olmadığımız telaffuz şeklini daha hızlı kapmaları ve tabi ki duyduğunu anlama kabiliyetlerinin daha hızlı gelişmesidir. Üstelik bu durumda ancak öğrencinin bu dile yeteri kadar maruz bırakılabilmesi ile mümkün olmaktadır.

Öte yandan bir hedef doğrultusunda, istikrarlı bir şekilde ve yetkin bir öğretmen ile Almanca öğrenmeye kanalize olmuş bir yetişkin kısa süre içerisinde, yıllarca Almanca görmüş sözgelimi bir ortaokul öğrencisinden çok daha etkin şekilde Almanca yazabilir ve konuşabilir.

Yabancı dil ediniminde rol oynayan faktörlere ve özellikle de bu sürecin yaş ile olan ilişkisine dair yayınlanmış birçok makale bulunmaktadır. Kısa zaman önce hazırladığım bir eğitimde eylem araştırması önerisi için kullandığım makalelerden “Alter und Fremdsprachenlernen: Ein Forschungsüberblick “ (Rüdiger Grotjahn & Torsten Schlak ) tam olarak yukarıda özetlediğim durumu daha bilimsel verilerle ortaya koymuş güzel bir çalışmadır.

Şunu özellikle vurgulamak istiyorum; Alışılagelmiş olumsuz fikirlerimizi değiştirmemiz Almanca öğrenme hızımızı da ciddi oranda etkiler.

Goethe Almanca Kursu

Goethe Almanca Kursu

Dünyanın en eski ve en çok konuşulan dillerinden biri olan Almanca'yı öğrenmek büyük çaba ve zaman ister. Bir dil ancak öğrencinin ihtiyaçlarına ve seviyesine göre düzenli olarak ders veren bir öğretmenle iyi bir kursta öğrenilebilir. Almanca dil becerilerini ölçmek...

Almanca Kursu

Almanca Kursu

Almanca kursu, Almanca dilini öğrenmek isteyenler için tasarlanmış bir eğitim programıdır. Bu kurslar, Almanca dilbilgisi, kelime dağarcığı, okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi dil becerilerinin geliştirilmesi üzerine odaklanır. Almanca kursları, öğrencilerin...

Almanca Dil Kursu

Almanca Dil Kursu

Almanya, dünyanın en büyük ekonomisi ve Avrupa'daki bilim, teknoloji ve üretim merkezidir. Almanya, Türkiye dahil dünyadaki birçok ülke için en önemli ticaret ortaklarından biridir. Alman ekonomisi, mühendislik ve imalatta dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir ve...

Almanca Kursları

Almanca Kursları

Almanca, Avrupa’da en çok konuşulan ikinci dil olup aynı zamanda Avrupa Birliği’nin resmi dilidir. Almanca kursu bir dil öğrenme programıdır ve Almanca dilini öğrenmek için hazırlanmıştır. Bu tür dil öğrenme programları genellikle dil okulları veya özel dil eğitim...