Almanca’yı Çocuklar mı Yetişkinler mi Daha Hızlı Öğreniyor? Almanca Öğrenmede Yaş Faktörüne İlişkin Bazı Görüşler

Hepimiz biliyoruz ki, yabancı dilin küçük yaşlarda daha hızlı öğrenildiğine ilişkin genel bir kanı hakimdir. En azından Almanca özelinde bu genel kanıyı hiç desteklemiyor olduğumu açıkça belirtmek isterim.

Yıllar içerisinde farklı yaş gruplarında verdiğim Almanca dersleri bana şunu gösterdi. Almanca gibi derin ve zengin bir dili öğrenmekten ve bence daha da önemlisi bu dili kullanabilmekten keyif alabilmek. Ancak yetişkin gruplarda gözlemlediğim bir durum olmuştur.

Küçük yaşta Almanca öğrenmenin tek avantajı bu dilin alışkın olmadığımız telaffuz şeklini daha hızlı kapmaları ve tabi ki duyduğunu anlama kabiliyetlerinin daha hızlı gelişmesidir. Üstelik bu durumda ancak öğrencinin bu dile yeteri kadar maruz bırakılabilmesi ile mümkün olmaktadır.

Öte yandan bir hedef doğrultusunda, istikrarlı bir şekilde ve yetkin bir öğretmen ile Almanca öğrenmeye kanalize olmuş bir yetişkin kısa süre içerisinde, yıllarca Almanca görmüş sözgelimi bir ortaokul öğrencisinden çok daha etkin şekilde Almanca yazabilir ve konuşabilir.

Yabancı dil ediniminde rol oynayan faktörlere ve özellikle de bu sürecin yaş ile olan ilişkisine dair yayınlanmış birçok makale bulunmaktadır. Kısa zaman önce hazırladığım bir eğitimde eylem araştırması önerisi için kullandığım makalelerden “Alter und Fremdsprachenlernen: Ein Forschungsüberblick “ (Rüdiger Grotjahn & Torsten Schlak ) tam olarak yukarıda özetlediğim durumu daha bilimsel verilerle ortaya koymuş güzel bir çalışmadır.

Şunu özellikle vurgulamak istiyorum; Alışılagelmiş olumsuz fikirlerimizi değiştirmemiz Almanca öğrenme hızımızı da ciddi oranda etkiler.

Online Almanca Kursu: En İyi Dil Öğrenme Deneyimi

Online Almanca Kursu: En İyi Dil Öğrenme Deneyimi

Konular Esneklik ve Erişim Kolaylığı Çeşitli Kurs Seçenekleri Canlı Dersler ve İnteraktif İletişim Özgün Materyaller ve Kaynaklar Sık Sorulan Sorular Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, online Almanca kursları dil öğrenme sürecinde büyük bir devrim yaratmıştır. Bu...

Goethe Almanca Kursları: Almanca Öğrenmenin En İyi Yolu

Goethe Almanca Kursları: Almanca Öğrenmenin En İyi Yolu

Konular Yüksek Kaliteli Eğitim Uluslararası Geçerliliği Olan Sertifikalar Çeşitli Kurs Seçenekleri Küçük Sınıf Büyüklüğü ve Bireysel İlgi Sık Sorulan Sorular Goethe Enstitüsü, dünya genelinde Alman dil ve kültürünü tanıtmayı ve öğretmeyi amaçlayan prestijli bir...

Ataşehir’de Almanca Kursuna Kaydolmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Ataşehir’de Almanca Kursuna Kaydolmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Konular Ataşehir'de Almanca Kursuna Kaydolmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Hedeflerinizi Belirleyin Öğrenme Stilinizi Anlayın Bütçenizi Belirleyin Kurs Tipini Seçin Sık Sorulan Sorular Başka bir dil öğrenmek, dünya görüşünüzü genişletmenin ve yeni fırsatlar yaratmanın...

Sınavlara Hazırlık için Ataşehir’de Almanca Kursu Fiyatları

Sınavlara Hazırlık için Ataşehir’de Almanca Kursu Fiyatları

Konular Sınav Türüne Hazırlık Deneyimli Öğretmenler Örnek Sınav Denemeleri ve Pratikler Bireysel Desteğin Varlığı Sık Sorulan Sorular Almanca, dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olarak, birçok kişi için önemli bir dil yeteneği haline gelmiştir. Almanca'yı...